Sıkça Sorulan Sorular

Sitenizde istediğim eseri nasıl bulabilirim?

istediğiniz ürüne dilerseniz "Kategoriler" düğmesi, dilerseniz "Ara" düğmesini kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Siparişi doğru olarak verdiğimi nasıl anlayacağım?

Alışveriş işleminiz tamamlandıktan sonra size otomatik bir e-posta ile alışverişinizin ayrıntıları gönderilecektir

Ürünün hasarlı çıkması durumunda ne yapmam gerekir?

Ürünün hasarlı teslim edilmesi halinde; müşteri servisi bölümü altında ürün iade kısmını doldurarak iletebilirsiniz.

Ürününüzü teslim alırken paketin hasarlı olup olmadığına dikkat etmeniz ve eğer hasarlı ise teslim almamanız gerekmektedir.

Alışveriş güvencesi nasıldır?

Size ait bilgileri (e-posta, fatura adresi, teslimat adresi vs.) hiçbir şekilde üçüncü kişiler ile paylaşmaz. Hem SSL, hem de kredi kart bilgilerinin onaylandığı bölümde SET sistemi kullanmaktadır. Satın alırken kullandığınız kredi kartınız, bankanın ödeme sistemleri güvencesinde olup,  üçüncü şahıslar kredi kartı bilgilerinizi göremez.

Kaç günde teslim alacağım?

Eserlerin her birinin tedarik zamanları, o eserle ilgili sayfada belirtilmiştir. Kimi 1 günde temin edilebildiği gibi, kimileri 3-5 günde temin edilebilmektedir. Ayrıca bulunduğunuz yere göre teslim zamanları vardır. Türkiye içinde genellikle 1 gün, yurtdışında ise 2 gündür. Bu ikisini topladığınızda kargonuzun size ulaşma zamanı ortaya çıkar. Bu süre size siparişinizi onaylamadan önce sayfada bildirilecektir.

Tedarik süre + teslim süre = ulaşma süresi

Ödeme ne şekilde yapılıyor?

ONLINE  KREDI KARTI – MAIL ORDER (kredi kart bilgilerinizi iletişim bölümünden mail ile göndererek)  veya havale ile alışveriş yapabilirsiniz. İşlemlerinizin hızlı olabilmesi için  ON LINE KREDİ-KARTINI tavsiye ederiz. Havale ile siparişlerde, havale bedeli banka hesabımıza ulaştıktan sonra işlemlere başlanacaktır. 

Mobil Ödeme nedir, nasıl yapılır?

Mobil Ödeme, cep telefonunuzla satın aldığınız servis & hizmet veya ürünün bedelini GSM faturanız ile ya da hattınızda bulunan bakiyeniz karşılığında ödemenizi sağlayan kullanımı kolay, hızlı ve güvenli bir servistir.

Kredi kartım alışveriş sırasında onay vermedi, ne tür bir işlem yapmalıyım?

Kredi kartınız, mail işlemlerine kapalı olabilir. Bankanızı arayarak mail işlemlerine açık olup olmadığını (yurt dışı işlemlere açık olup olmadığı da aynı durumdur) kontrol ediniz. Ya da kredi kartı bilgilerinizi kontrol ederek tekrar denemeniz veya başka bir kredi kartınız var ise onun bilgilerini girmeniz gerekmektedir.